Conference Program

 

Program Overview
08:00 - 09:00
Registration
09:00 - 10:00
Opening Remarks by:
- Frank Gargione, Space Systems Consultant, USA
- Franco Marconicchio, Space Consultant, Italy

Aldo Paraboni Commemoration by:
- Carlo Capsoni, Polytechnic of Milan, Italy

Speeches by:
- Enrico Saggese, President of the Italian Space Agency (ASI), Italy
- Giuliano Berretta, President of EUTELSAT Communications, France
- Mark Dankberg, CEO of ViaSat, USA


09:45 - 10:15
Coffee Break
10:15 - 11:45
Room A
1 Telecommunication Systems 1
Chair: Barry Geldzahler, NASA Headquarters, USA
10:15 - 11:30
Room B
2 Navigation Applications
Chair: Cosimo La Rocca, Finmeccanica, Italy
11:45 - 13:00
Room A
3 Telecommunication System Studies 1
Chair: Michel Bousquet, ISAE, France
11:45 - 12:45
Room B
4 Propagation & Fade Mitigation 1
Chair: Roberto J. Acosta, NASA Glenn Research Center, USA
13:00 - 14:30
Lunch Break
14:30 - 16:00
Room A
9th BROADSKY WORKSHOP
Chair: Hajime Fukuchi, Tokyo Metropolitan University, Japan
14:30 - 16:00
Room B
5 Telecommunication Antennas
Chair: Jean-Christophe Cayrou, Thales Alenia Space, France
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:00
Room A
9th BROADSKY WORKSHOP (continued)
Chair: Hajime Fukuchi, Tokyo Metropolitan University, Japan
16:30 - 17:45
Room B
6 Navigation Systems
Chair: Richard Gedney, ViaSat, USA
19:00 - 21:30
Welcome Cocktail Reception offered by Telespazio and Thales Alenia Space Italia.
Program Overview
08:30 - 09:00
Registration
09:00 - 10:30
Room A
7 Telecommunication Components 1
Chair: Domenico Mignolo, ESA, The Netherlands
09:00 - 10:30
Room B
8 Telecommunication Ground Systems
Chair: Marco Brancati, Telespazio, Italy
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 12:45
Room B
10 Earth Observation Applications
Chair: Massimo Di Lazzaro, Thales Alenia Space, Italy
11:00 - 12:45
Room A
9 Telecommunication Protocols
Chair: Naoto Kadowaki, NICT, Japan
13:00 - 14:30
Lunch Break
14:30 - 16:00
Room A
11 Communication Applications
Chair: Arduino Patacchini, Eutelsat, France
14:30 - 16:00
Room B
12 COSMO SkyMed
Chair: Giuseppe Angino, Thales Alenia Space, Italy
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 17:45
Room A
13 Telecommunication System Studies 2
Chair: Antonio Vernucci, Space Engineering, Italy
16:30 - 17:45
Room B
14 Propagation & Fade Mitigation 2
Chair: Carlo Riva, Polytechnic of Milan, Italy
20:30 - 23:30
Dinner offered by FGM Events.
Program Overview
08:30 - 09:00
Registration
09:00 - 10:30
Room A
15 Telecommunication Systems 2
Chair: Tom Butash, USA
09:00 - 10:30
Room B
16 Telecommunication Components 2
Chair: Mario Blanco, The Mitre, USA
10:30 - 11:00
Coffee Break
11:00 - 12:45
Room A
17 Telecommunication Components 3
Chair: Mario Caron, CRC, Canada
11:00 - 12:45
Room B
18 Earth Observation Systems
Chair: Robert Bauer, NASA, USA
13:00 - 14:30
Lunch Break
14:30 - 15:30
Room A
19 Special Session: Unmanned Systems and Communication Issues
Chair: Marcello Spagnulo, Finmeccanica, Italy
15:30 - 16:00
Room A
20 Market and Insurance Perspectives
Chair: Frank Gargione, Satellite Systems Consultant, USA
16:00 - 16:30
- Frank Gargione, Space Systems Consultant, USA
- Franco Marconicchio, Space Systems Consultant, Italy
- Mario Caron, CRC, Canada

Copyright © 2008 Ka and Broadband Communications, Navigation and Earth Observation Conference, All Rights Reserved.